4:13 am - Salı Eylül 2, 2014

Astsubay olmak için yapmanız gerekenler

astsubay Astsubay olmak için yapmanız gerekenler

Değişen yeni sistem ile ile yeni bir yazı yazacağım arkadaşlar. Sormak istediğiniz soruları aşağıdaki soru cevap kısmına yazabilirsiniz. Buradan hepsini toplayıp tek bir yazı yazacağım!

17.05.2014

 

Öncelikle YGS – ÖSS klavuzundan Askeri Okullara girmek istiyorum seçeneceğini işaretlemeniz gerecek. Daha sonra internet üzerinden kara, hava, deniz ve jandarma’nın astsubay meslek yüksek okullarına başvuru açacağı linki bekleyeceksiniz.

Başvurular açıklandıktan sonra internet üzerinden başvuru yapacaksanız. Nasıl başvuracağım derseniz de başvurmak oldukça kolay. T.C kimlik numaranızı giriyorsunuz ve bilgiler zaten otomatik olarak geliyor. Eksik olanları dolduruyorsunuz o kadar.

Başvurunuzu yaptıktan sonra YGS  eski adıyla ÖSS’ye çalışıyorsunuz ve sınava girip yüksek bir puan almanız gerekiyor. Ne kadar yüksekse o kadar.

ÖSS  – YGS sonucunuz açıklandıktan 5 – 10 gün sonra Kara, Hava, Deniz, Jandarma Komutanlıkları sitelerinden T.C Kimlik numaranızı yazıp mülakatı kazanıp kazanmadığınıza bakacaksınız. Mülakatı kazandıysanız size  mülakat tarihi, mülakat saati vereceklerdir. Ayrıca mülakata gelirken getireceğiniz belgelerde yazmaktadır mutlaka hepsini tamamlayın ve o  gün orda olmanız gerekmektedir.

Mülakatı kazandık peki mülakat işlemleri kaç gün sürer ?

Mülaka tı kazandıktan sonra mülakatın yapıldığı yerler yani Astsubay Meslek Yüksek Okulunun olduğu Balıkesir ( kara ) , İzmir ( hava ) , Ankara’ ( Jandarma ) ve Deniz ( yalova ) ‘da mülakat yerlerine gidiyorsunuz. Orada kuyrukta bekliyorsunuz. Üstünüz arandıktan sonra grup grup sizi bölüyorlar ve herkese bir grup numarası veriyorlar. İçeri girdikten sonra evraklarınız kontrol ediliyor.Kaynak Daha sonra sizi psikolojik teste sokuyorlar. Burada psikolojiniz ölçülüyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra sağlık kontrolüne götürüyorlar ve burada ön sağlık kontrolü yapılıyor. Daha sonra spor mülakatı için spor kompleksine alıyorlar.
Burada ki mülakatlar ise şöyle:

400 metre koşu
Durarak yüksek atlama
Basketbol topu fırlatma
Mekik
Barfiks

Bu 5 seçenekten sadece birini yapmayabilirsiniz. Örneğin, barfiksi çekemeyenler diğerini yaptıkları taktirde sözlü mülakata hak kazanıyor.
Kaynak: Berkan Karadağ

Spor mülakatını kazandıktan sonra sözlü mülakata hak kazanıyorsunuz ve sözlü mülakat için sıranızın gelmesini bekliyorsunuz. Sıranız geldikten sonra içeriye giriyorsunuz ve size doğruluğunuzu ve aranan standartlarda bir öğrenci olup olmadığınız hakkında sorular soruluyor.

Bu aşama sokak arasında dolaşan saçma sapan sorular sorulmuyor. Buraya dikkat ediniz.

Sözlü mülakattan çıktıktan sonra bekliyorsunuz ve sizin adınız okunduğunda mülakatı kazandığınız veya kazanamadığınız söyleniyor. Eğer kazandıysanız hastane sevk kağıdı için ayrı bir salona gönderiliyorsunuz. Hastahane için bir hastane seçiyorsunuz.
( Örneğin, KKK Astsubay Myo için, İzmir – Balıkesir – Bursa ) hastaneye gitmek için size belirli bir gün veriliyor. Bu tarihler arasında bir çok diş, göz, genel cerrahi gibi yerlerden olur raporu almanız gerekiyor. Hepsi sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra yine internet üzerinden açıklanan ASİL / YEDEK listeyi bekliyorsunuz. Asil çıkarsa hemen veya belirli günler içerisinde kayıt yaptırabilir. Yedek ise sizi telefonla aramalarını bekleyeceksiniz.

Kara Kuvvetleri Balıkesir Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nda mülakatlara girecekseniz. Uygun fiyata Devlet Su İşlerinin kalacak yeri var hemen okulun yanında ayrıca Kredi ve Yurtlar kurumu da günlük 5 tl’ye yatma imkanı sağlıyor.

İşte hepsi bu kadar. Size sıfırdan ASTSUBAY olmayı anlattım. Kaynak, Ayrıca yukarıda bahis ettiğim, Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek okulu, Hava Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu     Deniz Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu ve Jandarma Astsubay Meslek Yüksek okulu ile ilgili başvuru, sonuç açıklanması ve asil yedek liste yine buralarda yayınlanmaktadır. Ayrıca bir siteye girmenize gerek yok. Yine kendi sitemden sizin yerine takip ediyorum. Sizin yapmanız gereken sadece benim sitemi sık kullanılanlara eklemek ve her gün siteme 1 dakika ayırarak gözden geçirmek bu kadar.

2012 Yılı için Astsubay Meslek Yüksek okulları puanları ve başvurularını görmek için tıklayınız.

2011 Yılı için Astsubay Meslek Yüksek okulları puanları ve başvurularını görmek için tıklayınız.

2010 Yılı için Astsubay Meslek Yüksek okulları puanları ve başvurularını görmek için tıklayınız.

2009 Yılı için Astsubay Meslek Yüksek okulları puanları ve başvurularını görmek için tıklayınız.

Astsubay olmak için yapmanız gerekenler adlı yazıyı  Berkan Karadağ kendi sitesi olan www.berkankaradag.com için hazırlayıp, astsubay mesleğine girmek isteyen gönüllü arkadaşlar için yazmıştır. Yazının izinsiz kopyalanması durumunda gereken işlemler yapılacaktır.

Ayrıca:

Kara astsubay meslek yüksek okulları

Hava astsubay meslek yüksek okulları

Jandarma astsubay meslek yüksek okulları

Deniz astsubay meslek yüksek okulları için geçerlidir.

.
Kategori: Haberler

595 Yorum to “Astsubay olmak için yapmanız gerekenler”

 1. doguhan onder
  Ağu 1, 2014 at 17:39 #

  suanda uzm cvs olup lise mezumu olarak astsubay olunmaz tek care universtistryi acikdan okumaniz lazim bordo bereli olmak icin 6 yil evlenme olmiyck boyu 1,68 kucuk olanlar olamaz tskkrler

 2. abdullah
  Ağu 1, 2014 at 06:31 #

  ben 2013 ticaret meslek lisesi mezunuyum 1995 doğumluyum kısmetse 2015 te sınava gircem ama sizlere sormak istediğim konu şu; ben okulunu okumadan hangi sınava girip astsubay olurum bilgi vermenizi rica ediyorum şimdiden teşekkürler :D

 3. ali akbaş
  Tem 14, 2014 at 08:25 #

  merhaba ben lise 2,ye gidiyorum askeri lisesine gitmek istiyorum gidebilirmiyim cevaplarınızı bekliyorum…

 4. Tem 7, 2014 at 13:02 #

  ast subaylık için gereken belgeleri nereden alabilirim indirebilirim teşekkürler

 5. Haz 27, 2014 at 16:38 #

  ben meslek lisesi öğrencisiyim 2 yıl garanti üni şamsım var iki yıldan sonra astsubay olabiliyomuyum bilgilendirirmisin teşekkürler

 6. SALİH ATA
  Haz 25, 2014 at 12:40 #

  mülakatlara giderken orjinal diplomayı istiyorlar mı yoksa gecici diplomayı götürsek yeter mi ?

 7. Alpaslan
  Haz 22, 2014 at 13:39 #

  Bordo Berelilere katılmak için astsubay mı olmalıyız

 8. Faruk
  Haz 19, 2014 at 14:39 #

  Ben şimdi uzman çavuşum ama lise mezunumun. Ast subay olmak istiyorum. 25 yaşındayım. Bana yardımcı olurmusunuz.

 9. Adem
  May 17, 2014 at 09:01 #

  Merhaba benim boyum 1,77 astsubay olmak için adeta savaşıyorum,ama açıköğretimden mezun olucam.Arkadaşlar açıköğretimden astsubay olunmaz diyorlar gerekli bir bilgide bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

 10. Bayram
  Nis 19, 2014 at 14:28 #

  Herhangi bir astsubaylık için ingilizce eğitimi var mı?

 11. Bayram
  Nis 19, 2014 at 14:17 #

  ben kara veya hava astsubayı olmak istiyorum ama ingilizce ,eğitim durum hakkında biraz bilgi verirmisiniz

 12. Nis 14, 2014 at 20:48 #

  Merhaba ben büşra boyum 1.73 kilom 65 AOL düz lise mezunu olucam bu sene YGS sınavına hazırlanıyorum. Tek anlamadıgım konu YGS sen sonra hangi sınava girecek olmam

  • Haz 9, 2014 at 13:18 #

   boyunuz astsubaylık sınavları için ideal. YGS sınavından astsubay meslek yüksekokulu’nun belirlediği taban puan barajını aştığınız takdirde astsubay meslek yüksekokulu mülakatlarına girmeye hak kazanacaksınız. mülakatlar ile ilgili gerekli bilgiyi arkadaşımızın paylaştığı yazıyı ”daha dikkatli” okuyarak anlayabilirsiniz.
   iyi günler.

 13. Burak ÇELİK
  Nis 12, 2014 at 23:12 #

  Okul müdürü bana sormadan “askeri okullara girmek istemiyorum” diye işaretlemiş. ama ben astsubaylığı düşünüyorum bu sıkıntıyı giderebilir miyim ? lütfen acil cevap bekliyorum.
  Saygılar

Bu yazıya yorum yapın