astsubay

Astsubay olmak için yapmanız gerekenler

Değişen yeni sistem ile ile yeni bir yazı yazacağım arkadaşlar. Sormak istediğiniz soruları aşağıdaki soru cevap kısmına yazabilirsiniz. Buradan hepsini toplayıp tek bir yazı yazacağım!

17.05.2014

 

Öncelikle YGS – ÖSS klavuzundan Askeri Okullara girmek istiyorum seçeneceğini işaretlemeniz gerecek. Daha sonra internet üzerinden kara, hava, deniz ve jandarma’nın astsubay meslek yüksek okullarına başvuru açacağı linki bekleyeceksiniz.

Başvurular açıklandıktan sonra internet üzerinden başvuru yapacaksanız. Nasıl başvuracağım derseniz de başvurmak oldukça kolay. T.C kimlik numaranızı giriyorsunuz ve bilgiler zaten otomatik olarak geliyor. Eksik olanları dolduruyorsunuz o kadar.

Başvurunuzu yaptıktan sonra YGS  eski adıyla ÖSS’ye çalışıyorsunuz ve sınava girip yüksek bir puan almanız gerekiyor. Ne kadar yüksekse o kadar.

ÖSS  – YGS sonucunuz açıklandıktan 5 – 10 gün sonra Kara, Hava, Deniz, Jandarma Komutanlıkları sitelerinden T.C Kimlik numaranızı yazıp mülakatı kazanıp kazanmadığınıza bakacaksınız. Mülakatı kazandıysanız size  mülakat tarihi, mülakat saati vereceklerdir. Ayrıca mülakata gelirken getireceğiniz belgelerde yazmaktadır mutlaka hepsini tamamlayın ve o  gün orda olmanız gerekmektedir.

Mülakatı kazandık peki mülakat işlemleri kaç gün sürer ?

Mülaka tı kazandıktan sonra mülakatın yapıldığı yerler yani Astsubay Meslek Yüksek Okulunun olduğu Balıkesir ( kara ) , İzmir ( hava ) , Ankara’ ( Jandarma ) ve Deniz ( yalova ) ‘da mülakat yerlerine gidiyorsunuz. Orada kuyrukta bekliyorsunuz. Üstünüz arandıktan sonra grup grup sizi bölüyorlar ve herkese bir grup numarası veriyorlar. İçeri girdikten sonra evraklarınız kontrol ediliyor.Kaynak Daha sonra sizi psikolojik teste sokuyorlar. Burada psikolojiniz ölçülüyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra sağlık kontrolüne götürüyorlar ve burada ön sağlık kontrolü yapılıyor. Daha sonra spor mülakatı için spor kompleksine alıyorlar.
Burada ki mülakatlar ise şöyle:

400 metre koşu
Durarak yüksek atlama
Basketbol topu fırlatma
Mekik
Barfiks

Bu 5 seçenekten sadece birini yapmayabilirsiniz. Örneğin, barfiksi çekemeyenler diğerini yaptıkları taktirde sözlü mülakata hak kazanıyor.
Kaynak: Berkan Karadağ

Spor mülakatını kazandıktan sonra sözlü mülakata hak kazanıyorsunuz ve sözlü mülakat için sıranızın gelmesini bekliyorsunuz. Sıranız geldikten sonra içeriye giriyorsunuz ve size doğruluğunuzu ve aranan standartlarda bir öğrenci olup olmadığınız hakkında sorular soruluyor.

Bu aşama sokak arasında dolaşan saçma sapan sorular sorulmuyor. Buraya dikkat ediniz.

Sözlü mülakattan çıktıktan sonra bekliyorsunuz ve sizin adınız okunduğunda mülakatı kazandığınız veya kazanamadığınız söyleniyor. Eğer kazandıysanız hastane sevk kağıdı için ayrı bir salona gönderiliyorsunuz. Hastahane için bir hastane seçiyorsunuz.
( Örneğin, KKK Astsubay Myo için, İzmir – Balıkesir – Bursa ) hastaneye gitmek için size belirli bir gün veriliyor. Bu tarihler arasında bir çok diş, göz, genel cerrahi gibi yerlerden olur raporu almanız gerekiyor. Hepsi sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra yine internet üzerinden açıklanan ASİL / YEDEK listeyi bekliyorsunuz. Asil çıkarsa hemen veya belirli günler içerisinde kayıt yaptırabilir. Yedek ise sizi telefonla aramalarını bekleyeceksiniz.

Kara Kuvvetleri Balıkesir Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nda mülakatlara girecekseniz. Uygun fiyata Devlet Su İşlerinin kalacak yeri var hemen okulun yanında ayrıca Kredi ve Yurtlar kurumu da günlük 5 tl’ye yatma imkanı sağlıyor.

İşte hepsi bu kadar. Size sıfırdan ASTSUBAY olmayı anlattım. Kaynak, Ayrıca yukarıda bahis ettiğim, Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek okulu, Hava Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu     Deniz Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu ve Jandarma Astsubay Meslek Yüksek okulu ile ilgili başvuru, sonuç açıklanması ve asil yedek liste yine buralarda yayınlanmaktadır. Ayrıca bir siteye girmenize gerek yok. Yine kendi sitemden sizin yerine takip ediyorum. Sizin yapmanız gereken sadece benim sitemi sık kullanılanlara eklemek ve her gün siteme 1 dakika ayırarak gözden geçirmek bu kadar.

2012 Yılı için Astsubay Meslek Yüksek okulları puanları ve başvurularını görmek için tıklayınız.

2011 Yılı için Astsubay Meslek Yüksek okulları puanları ve başvurularını görmek için tıklayınız.

2010 Yılı için Astsubay Meslek Yüksek okulları puanları ve başvurularını görmek için tıklayınız.

2009 Yılı için Astsubay Meslek Yüksek okulları puanları ve başvurularını görmek için tıklayınız.

Astsubay olmak için yapmanız gerekenler adlı yazıyı  Berkan Karadağ kendi sitesi olan www.berkankaradag.com için hazırlayıp, astsubay mesleğine girmek isteyen gönüllü arkadaşlar için yazmıştır. Yazının izinsiz kopyalanması durumunda gereken işlemler yapılacaktır.

Ayrıca:

Kara astsubay meslek yüksek okulları

Hava astsubay meslek yüksek okulları

Jandarma astsubay meslek yüksek okulları

Deniz astsubay meslek yüksek okulları için geçerlidir.

Astsubaylık ile ilgili yazdığım yazılara bakabilirsiniz:

1- Astsubay Olmak için Yapmanız Gerekenler

2- Devre Yüzükleri – Askeri Yüzükler

3- 2009 Kara Hava ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulları Puanları ve Başvuruları

4- Astsubay MYO

5- 2010 Kara Hava ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulları Puanları ve Başvuruları

6- 2011 Kara Hava ve Deniz Astsubay Okulları Puanları

7- 2012 Kara, Hava, Deniz ve Jandarma Astsubay Alımları

8- 2012 Kara Hava Deniz Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu Alımları

9- 2012 Kara Hava Deniz Jandarma Gata Astsubay MYO Taban Puanları

10- 2015 Yılı Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu Alımları

11- 2015 Yılı Deniz Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu Alımları Başladı

12- 2015 Jandarma Bayan Astsubay Alım Sınavı Açıklandı

13- 2015 Jandarma Bayan Astsubay Alım Sınavı Açıklandı

“Astsubay olmak için yapmanız gerekenler” üzerine 734 yorum

 1. Ben 2016 Meslek Lisesi Mezunuyum Ygs Puanım Yeterince Yüksek Ve Ben Vatanıma Milletime Hizmet İçin Yıllarca Çalıştım Hiçbir Sağlık Sorunum da yok ama yalnız bu sene meslek liselerine alım yok seneye olacak mı ve girebilir miyim ?

 2. Ben Meslek Lisesi Mezunuyum Ygs Puanım Yeterince Yüksek Yalnız Kayıt İşlemlerini Yaparken Biraz Sıkıntı Yaşadım Sanırım Meslek Liseliler Alınmıyor Seneye Alınacak mı Cevaplarsanız Sevinirim Teşekkürler Şimdiden..

 3. ben lise mezunuyum 20 yaşındayım lisedeyken ygs den 160 çekmiştim ben ygs ye girmeden olamam mı

 4. ben 2 yıllık okuyorum yaşım 24. en son yaş sınırı kaç ? birde ne yapmam gerekiyor kpss puanıyla mı alınıyor eğer öyleyse KPSS den kaç puan almam gerekiyor ?

 5. meraba ben bu sene ygs barajını gecemedim bu sene 2 yıllık unıye gidip tekrar hazrlanacam ve kadın astsubay olmak istiyorum baraj puanını ogrenmek istiyorum ve seneye barajı gecip astsuay olamyı dusnuyorum baraj puanınızı ogreneblirmiyim biri baraj paunını lutfen soylicem

 6. deniz astsubay meslek yüksek okulundan sonra subay olabilmek için ne yapmalıyım. Meslek lisesi çıkışlıyım

 7. Afyon Kocatepe Üniversitesinde İscehisar myo öğrencisiyim iş makinaları operatörlüğü okuyorum ve astsubaylık sınavına nasıl girmem gerekiyor ne yapmam lazım . Bir hastalığım veya vücudum da bir problem olup olmadığını merak edip hastaneye gittim ve hiç bir şekilde sıkıntı çıkmadı şükürler olsun .

 8. arkadaslar bende cene bozuklugu var ama oyle belırgın degıl dıstan bellı değil sıkıntı olur mu ?

 9. iyi günler. Ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. dün astsubaylık için başvuru yaptım.merak ettiğim konu şu;
  şimdi diyelim ben bütüün aşamaları geçtim.2 yılda meslek yüksek okulunu bitirdim.sonra diyelim ben sevmedim bu işi istifa etsem nasıl bi şey olur.duyduğuma göre sözleşme felan 10 mu 15 mi yılı doldurmadan ayrılamıyomusuz oluyormuş.doğrumu acaba?

  1. Merhaba hocam astsubaylığa nerden başvuru yapılıyor.
   Birde hava kara deniz jana gibi bölümleri var bunlardan hangisi lize mezunlarını alıyor

  2. O Sadece uzman çavuşlarda geçerli kardeşim . Hem sevmiyon neden kalabalık yapıyosunki Herkezin Hakkını yiyiosun ?

 10. ben zaten bir üniversitede su an ön lisans okuyorum ama ygs ye tekrar girdim subaylık için tekrar denedim her hangi bir sıkıntı çıkar mı yani üniversitede okurken geçiş yapabiliyormuyuz

  1. Meslek yüksek okulundan subaylık için geçiş yapamazsınız 4 yıllık bir fakülteden mezun olup subaylık için başvurabilirsiniz.
   Mezun olmadan subaylığa direk başvurmak istiyorsanız gerekli şartları taşıdığınızdan emin olup YGS ve LYS sınavlarına katılıp sonucunuza göre başvuruda bulunabilirsiniz.

  1. Astsubay olmak için YGS sınavından istenilen barajı geçip ilgili sitelerden ön kayıt yaptırabilirsiniz.

 11. Oğlum 5 yaşında iken kolu kırıldı. Dirsekte hafif bir eğrilik var, astsubaylık için bir engel oluşturur mu?

 12. Ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. Astsubay olmak istiyorum kara kuvvetleri ama ve başvuru ygsden sonra mı yapıcam yoksa öncemi her sitede farklı bir tarih var cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Şu anda kuvvet komutanlıklarının sitesinde ön kayıtlar yapılmaktadır az bir zamanı kaldı istenilen barajı geçtiyseniz başvuru yapabilirsiniz.

 13. Ben lise son öğrencisiyim bu sene,acaba rica etsem astsubaylik(kara kuvveti) ygs taban puani kaç bilgi verebilir misiniz?

  1. 5 metreden eşgal belirtmiyorsa sıkıntı olmaz lakin bahsettiğiniz kesikler faça izi ise yani kasıtlı yapılan bir şey ise katılamazsınız.

 14. Ben 12. Sınıf öğrencisiyim okul öncesi öğretmenliği okuyorum.. Staj görüyorum ve üniversite sinavina hazirlanamiyorum..Bir sene kaybeymekte istemiyorum benim iki senelik geçiş hakkim var cocuk gelişim,iki sene okuduktan mezun olduktan sonra subaylik sinavlarina girmek istiyorum,giricemde fakat ılk yazili sinav var bildiğim kadariyla ben o sinavdan gecemedigim zaman bir sene bekliyormuyum yoksa bir kac ay sonra gene yazili sinavlar oluyor mu?

  1. 2 yıllık meslek yüksek okulundan mezun olduğunuzda subaylık için başvuru yapamazsınız 4 yıllık herhangi bir bölümün fakültesini bitirmiş olmanız gerekiyor.

   1. Ben melsek lisesi öğrencisiyim hava kuvvetleri meslek yüksek okuluna meslek lisesi mezunları alınıyor mu acaba ?

   2. Ben meslek lisesi öğrencisiyim hava kuvvetleri meslek yüksek okuluna meslek lisesi mezunları alınıyor mu acaba ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir