Astsubay olmak için yapmanız gerekenler

astsubay

Değişen yeni sistem ile ile yeni bir yazı yazacağım arkadaşlar. Sormak istediğiniz soruları aşağıdaki soru cevap kısmına yazabilirsiniz. Buradan hepsini toplayıp tek bir yazı yazacağım!

17.05.2014

 

Öncelikle YGS – ÖSS klavuzundan Askeri Okullara girmek istiyorum seçeneceğini işaretlemeniz gerecek. Daha sonra internet üzerinden kara, hava, deniz ve jandarma’nın astsubay meslek yüksek okullarına başvuru açacağı linki bekleyeceksiniz.

Başvurular açıklandıktan sonra internet üzerinden başvuru yapacaksanız. Nasıl başvuracağım derseniz de başvurmak oldukça kolay. T.C kimlik numaranızı giriyorsunuz ve bilgiler zaten otomatik olarak geliyor. Eksik olanları dolduruyorsunuz o kadar.

Başvurunuzu yaptıktan sonra YGS  eski adıyla ÖSS’ye çalışıyorsunuz ve sınava girip yüksek bir puan almanız gerekiyor. Ne kadar yüksekse o kadar.

ÖSS  – YGS sonucunuz açıklandıktan 5 – 10 gün sonra Kara, Hava, Deniz, Jandarma Komutanlıkları sitelerinden T.C Kimlik numaranızı yazıp mülakatı kazanıp kazanmadığınıza bakacaksınız. Mülakatı kazandıysanız size  mülakat tarihi, mülakat saati vereceklerdir. Ayrıca mülakata gelirken getireceğiniz belgelerde yazmaktadır mutlaka hepsini tamamlayın ve o  gün orda olmanız gerekmektedir.

Mülakatı kazandık peki mülakat işlemleri kaç gün sürer ?

Mülaka tı kazandıktan sonra mülakatın yapıldığı yerler yani Astsubay Meslek Yüksek Okulunun olduğu Balıkesir ( kara ) , İzmir ( hava ) , Ankara’ ( Jandarma ) ve Deniz ( yalova ) ‘da mülakat yerlerine gidiyorsunuz. Orada kuyrukta bekliyorsunuz. Üstünüz arandıktan sonra grup grup sizi bölüyorlar ve herkese bir grup numarası veriyorlar. İçeri girdikten sonra evraklarınız kontrol ediliyor.Kaynak Daha sonra sizi psikolojik teste sokuyorlar. Burada psikolojiniz ölçülüyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra sağlık kontrolüne götürüyorlar ve burada ön sağlık kontrolü yapılıyor. Daha sonra spor mülakatı için spor kompleksine alıyorlar.
Burada ki mülakatlar ise şöyle:

400 metre koşu
Durarak yüksek atlama
Basketbol topu fırlatma
Mekik
Barfiks

Bu 5 seçenekten sadece birini yapmayabilirsiniz. Örneğin, barfiksi çekemeyenler diğerini yaptıkları taktirde sözlü mülakata hak kazanıyor.
Kaynak: Berkan Karadağ

Spor mülakatını kazandıktan sonra sözlü mülakata hak kazanıyorsunuz ve sözlü mülakat için sıranızın gelmesini bekliyorsunuz. Sıranız geldikten sonra içeriye giriyorsunuz ve size doğruluğunuzu ve aranan standartlarda bir öğrenci olup olmadığınız hakkında sorular soruluyor.

Bu aşama sokak arasında dolaşan saçma sapan sorular sorulmuyor. Buraya dikkat ediniz.

Sözlü mülakattan çıktıktan sonra bekliyorsunuz ve sizin adınız okunduğunda mülakatı kazandığınız veya kazanamadığınız söyleniyor. Eğer kazandıysanız hastane sevk kağıdı için ayrı bir salona gönderiliyorsunuz. Hastahane için bir hastane seçiyorsunuz.
( Örneğin, KKK Astsubay Myo için, İzmir – Balıkesir – Bursa ) hastaneye gitmek için size belirli bir gün veriliyor. Bu tarihler arasında bir çok diş, göz, genel cerrahi gibi yerlerden olur raporu almanız gerekiyor. Hepsi sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra yine internet üzerinden açıklanan ASİL / YEDEK listeyi bekliyorsunuz. Asil çıkarsa hemen veya belirli günler içerisinde kayıt yaptırabilir. Yedek ise sizi telefonla aramalarını bekleyeceksiniz.

Kara Kuvvetleri Balıkesir Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nda mülakatlara girecekseniz. Uygun fiyata Devlet Su İşlerinin kalacak yeri var hemen okulun yanında ayrıca Kredi ve Yurtlar kurumu da günlük 5 tl’ye yatma imkanı sağlıyor.

İşte hepsi bu kadar. Size sıfırdan ASTSUBAY olmayı anlattım. Kaynak, Ayrıca yukarıda bahis ettiğim, Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek okulu, Hava Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu     Deniz Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu ve Jandarma Astsubay Meslek Yüksek okulu ile ilgili başvuru, sonuç açıklanması ve asil yedek liste yine buralarda yayınlanmaktadır. Ayrıca bir siteye girmenize gerek yok. Yine kendi sitemden sizin yerine takip ediyorum. Sizin yapmanız gereken sadece benim sitemi sık kullanılanlara eklemek ve her gün siteme 1 dakika ayırarak gözden geçirmek bu kadar.

2012 Yılı için Astsubay Meslek Yüksek okulları puanları ve başvurularını görmek için tıklayınız.

2011 Yılı için Astsubay Meslek Yüksek okulları puanları ve başvurularını görmek için tıklayınız.

2010 Yılı için Astsubay Meslek Yüksek okulları puanları ve başvurularını görmek için tıklayınız.

2009 Yılı için Astsubay Meslek Yüksek okulları puanları ve başvurularını görmek için tıklayınız.

Astsubay olmak için yapmanız gerekenler adlı yazıyı  Berkan Karadağ kendi sitesi olan www.berkankaradag.com için hazırlayıp, astsubay mesleğine girmek isteyen gönüllü arkadaşlar için yazmıştır. Yazının izinsiz kopyalanması durumunda gereken işlemler yapılacaktır.

Ayrıca:

Kara astsubay meslek yüksek okulları

Hava astsubay meslek yüksek okulları

Jandarma astsubay meslek yüksek okulları

Deniz astsubay meslek yüksek okulları için geçerlidir.

Astsubaylık ile ilgili yazdığım yazılara bakabilirsiniz:

1- Astsubay Olmak için Yapmanız Gerekenler

2- Devre Yüzükleri – Askeri Yüzükler

3- 2009 Kara Hava ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulları Puanları ve Başvuruları

4- Astsubay MYO

5- 2010 Kara Hava ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulları Puanları ve Başvuruları

6- 2011 Kara Hava ve Deniz Astsubay Okulları Puanları

7- 2012 Kara, Hava, Deniz ve Jandarma Astsubay Alımları

8- 2012 Kara Hava Deniz Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu Alımları

9- 2012 Kara Hava Deniz Jandarma Gata Astsubay MYO Taban Puanları

10- 2015 Yılı Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu Alımları

11- 2015 Yılı Deniz Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu Alımları Başladı

12- 2015 Jandarma Bayan Astsubay Alım Sınavı Açıklandı

13- 2015 Jandarma Bayan Astsubay Alım Sınavı Açıklandı

“Astsubay olmak için yapmanız gerekenler” için 691 yorum

 1. Mrb ben bayanın 2 yıllık üni okuyorum astsubay veye subay olmak istiyorum ama bilgim yok yardımcı olabilirmisini

 2. biz bu sene ygs ye katılırken başvuru kagıdında YGS – ÖSS klavuzundan Askeri Okullara girmek istiyorum diye bir kutucuk yoktu kalktı mı acaba

 3. Ben lise 3u bitirdikten sonra acik liseden 2 senede tamamladim alan ve dalim yok. Astsubay olabilir miyim ve pmyo felan ?

 4. Ben bir astsubay adayıyım küçüklükten beri hayalimdir asker olmak vatana millete yakışır bir vatandaş olmak bir şey soracaktım ben kazandım zaman hemen göreve başlar mıyım yoksa belirli bir süreden sonra mı başlarım bilgi verir misiniz ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN AMİN…

 5. Ben Lise Son Sınıfım Bu Sene YGS ye Hazırlanıyorum Astsubaylık İçin Taban Puan Kac Acaba Bu Konuda Beni Bilgilendirirseniz Sevinirim Ve Meslek Lisesi Olmam Astsubay Olmamı Engellermi

 6. Ben Lise Son Sınıfım Bu Sene YGS ye Hazırlanıyorum Astsubaylık İçin Taban Puan Kac Acaba Bu Konuda Beni Bilgilendirirseniz Sevinirim

 7. Bi Konu Daha Var Benim Sağ Bacagımda Bi İz Var Sıkıntı Olurmu İzin Olma Nedeni Kaynakçıda Çalısırken profil Kesmişti

 8. Merabalar ben 22 yaşında ve evliyim 2 yasinda kizim var astsubay olmayi cok istiyorum baraji gectikten sonra dyelim mulakatlarida gectim hemen astsubay olarak ataniyomuyum yoksa kac yil üniversite okuyup kizimdan ayri kalacam lutfen yardimci olurmusunuz cok ama cok istiyorum astsubayligi simdiden teşekkürler

 9. Arkadaslar Ben onlisans mezunuyum bu sene subaylik sinavina girmeyi dusunuyorm herseyim kusirsuz tama,m AMA sadece diste problem var cok sikinti ederlermi?

 10. Merhaba
  Ben 23 yasindayim lise mezunuyum
  Bayan olarak lise mezunu olanlar basvuru yapamiyormus bununla ilgili sizden bilgi almak istiyorum.

 11. Hocam ben 2yıllık unuverste mezunuyum askerlimin bimesinede 2bucuk ay kaldı assubay olmam için napmam lazım

 12. Ben Musa. 18 yasindayim. Suan Fransada yasiyorum. Turkiyede 3. Sinifa kadar okudum sonra 10 yasinda Fransaya geldim. 8 senedir burdayim, cok iyi fransizca biliyorum :) hayalyim hep t.s.k ya girmek oldu. Hedefim bordo bereli olmak. Ancak bordo bereli olmak icin subay veyahut astsubay olmak gerekiyormus. Ben yurt disinda oldugum icin ne yapacagimi bilmiyorum. Yurt disindan gelenler icin baska sinavlar var mi ? Malum 3. Sinifa kadar okudum. Burda master veya lisans yapip temelli donus yapmak istiyorum: bu diplomalarin yarari olur mu ? Bana yurt disindan gelenler icin yapilmasi gerekenleri soylermisiniz :) Ingilizce, arapca.. gibi diller ogrenicegim insAllah, Fransizcam cok iyi.

  Selametle…

 13. Selam Aleykum,
  Ben Musa. 18 yasindayim. Suan Fransada yasiyorum. Turkiyede 3. Sinifa kadar okudum sonra 10 yasinda Fransaya geldim. 8 senedir burdayim, cok iyi fransizca biliyorum :) hayalyim hep t.s.k ya girmek oldu. Hedefim bordo bereli olmak. Ancak bordo bereli olmak icin subay veyahut astsubay olmak gerekiyormus. Ben yurt disinda oldugum icin ne yapacagimi bilmiyorum. Yurt disindan gelenler icin baska sinavlar var mi ? Malum 3. Sinifa kadar okudum. Burda master veya lisans yapip temelli donus yapmak istiyorum: bu diplomalarin y

 14. asil olduktan sonra her hangi bir sınava daha tabi tutuluyor musun ?? yoksa sınav falan yok mu ?? ben bunu bilmek istiyorum birde taban puanı kaç ben onu öğrenmek istiyorum cevabını söylersen sevinirim

 15. Ben açıkögretim lisesinden mezun oldum daha sonra önlisans mezunu oldum muvazzaf kara veya jandarma astsubay olabilirmym ? yani açıkögretim lisesinden mezun olmak sorun teşkil edyrmu?

 16. Selamlar. Oğlum lise 1. sınıfta kalmıştı. Şimdi lise sona geçti. Sınıfta kalmış olmak astsubay olmaya engel mi acaba?

 17. Iyi günler hocam ben bu gerekli belgeleri tam hazirlayamadim yarin mulakatlara gitmem gerek fakat gidemiyorum diger gunlerdende kontenjan dolmuş diger günlerde gitsem gelneyenlerin yerine girme gibi bi şansım varmidir? Yani sonuc olarak mulakatim yarin tarihini değiştiremiyorum baska günler gits3m mülakatın olduğu gelmeyenlerin yerine girebilir miyim?

 18. Ben sadece ygsye girdim ve mülakata çağırıldım.fakat lysye girmedim sıkıntı olurmu

 19. Mülakata giderken zorunlu degil ama sakalı kesmek zorunlu intibah egitimine gittign zaman orda zaten kesiyolar sacı ama sakali kesinlikle kes giderken.

  1. Sen bi mülakatı geç de önce intibak egitimini düşünmek için erken. Sakal mevzusuna gelince sakalli gelinmez diye bir kural yok gelebilirsin fakat mülakata gircegin komisyonun gozunde pek iyi bir izlenim birakacagini sanmiyorum.seni mulakata alan komisyon rutbeli adamlar bi zahmet sakalini kesiver

 20. lise son sınıftayım başvuru mu yaptım benim boyum 1.65 yüzümde sivilcelerden kaynklanan izler var girişte sağlıktan elerler mi azı dişiminden biri çekilik sorun olur mu

 21. Bu anllattiginizla 2015 astsubay myo basvurulari ayni dimi mesela siz ygs aciklandiktan sonra basvurun 5-10 gun icerisinde aciklanir yazmissiniz ben 25 martta basvurdum 15 mayista aciklanacak yaziyor sitede ve mulakatlar ankarada yapilmiyo mu ?

 22. yasım 18 boyum 1.86 kilom.78

  ciddi bir rahatsızlıgım yok astsubay olmak icin hangi yolları izlemem gerek

 23. 2013 mezunuyum bu sene yani 2015 de olacak astsubaylığa başvurabilirmiyim önemli bir soru benim için bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir